cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Zabawy badawcze małych odkrywców

Zabawy z wodą

Smiling Water Drop Showing Thumbs Up

Drodzy Rodzice!

Dziś proponujemy zabawy badawcze, które zachęcą dzieci i rodziców do wspólnego eksperymentowania, a także dadzą możliwość obserwowania oraz wyciągania wniosków.

Będziemy dziś „badaczami” odkrywającymi tajemnice wody”, proponujemy zagadkę na początek:

„Co tak wygląd zmieniać może:

Gdy jej dużo – zwie się morzem,

A gdy ilość jest niewielka,

To jest kropla lub kropelka.

Gdy jest ciepło, wtedy płynie,

A na lód twardnieje w zimie….”

  • Zabawa sprawnościowa

Przelewanie z miski do miski – można użyć dwóch naczyń, z których jedno wypełniamy wodą. Za pomocą kubka lub chochli dziecko musi przelać wodę z jednego do drugiego. Można też ustawić kilka kubeczków obok siebie. Do pierwszego z nich wlewamy wodę. Następnie dziecko przelewa do kolejnego potem do następnego, aż do ostatniego kubeczka. Ćwiczymy wówczas sprawność motoryczną. Rodzeństwo może urządzić zawody – kto szybciej przeleje. Uwaga: może się nachapać.

  • Doświadczenie 

Co pływa, co tonie – przygotowujemy różne przedmioty np. spinacz, gumka, klocek plastikowy, klocek drewniany, patyk, kawałek gazety, kamyk, kluczyk metalowy, piórko itp. Dzieci wrzucają kolejno do miski różne przedmioty i sprawdzają co pływa, a co tonie. Próbują zgadnąć dlaczego.

Wyjaśnienie: Po wykonaniu doświadczenia, dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie i które zatonęły. Zauważają, że ciężkie przedmioty toną, a lekkie unoszą się na powierzchni wody. Zwracamy uwagę dzieci na fakt, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy on pływa, czy tonie.

  • Tęcza na talerzu

Materiały:
– kolorowe cukierki skittles,
– talerzyk,
– woda

Dzieci układają kolorowe cukierki na talerzyku. Następnie na środek talerza nalewają wodę i po chwili smugi kolorów układały się w barwną tęczę.

  • Mieszanie kolorów

Materiały:

– woda

– oliwka

– barwniki

– słoiczki

Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?

  • Propozycja kulinarna

 Kolorowe owocowe kostki lodu. Pojemniki na kostki lodu dzieci wypełniają kolorowymi sokami owocowymi. Wkładają do każdej przegródki małe kawałki owoców, a pojemniki zostają włożone do zamrażarki. Gotowe kolorowe owocowe kostki lodu możemy dodawać np. do herbaty, napoju owocowego.

  • Praca plastyczna ,, Malowanie pianą’’

https://www.youtube.com/watch?v=y6rdOlGst7I

Dobrej zabawy  • Pszczółki