cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Temat ,, Eksperymentujemy”

 

Zapraszam Was do zabawy badawczej, do eksperymentowania.

Dzisiaj każde z Was może stad się ogrodnikiem (nie  rolnikiem bo nie mieszkamy na wsi, mamy ograniczone możliwości siania, sadzenia i uprawiania ziemi). Proponuję abyśmy założyli hodowlę fasoli. Przygotowanie takiej hodowli nie wymaga dużo pracy  ale wymaga od ogrodnika systematyczności i konieczności dbania o swoje roślinki (tylko tyle i aż tyle).

Fasolkę możemy posadzić  na dwa sposobu: pierwszy do hodowla „wodna”, druga to hodowla „ziemna”. Możesz sobie wybrać  jaką  hodowlę chcesz prowadzić. Porozmawiaj z rodzicami i wspólnie to ustalcie.

Do hodowli „wodnej” potrzebne Ci będą:

– 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę „Jaś”, bo jego nasiona są duże i dobrze widoczne są wszystkie ich części oraz zmiany w nich zachodzące, ale inne odmiany są również dobre).

– słoik 0,25 l

– podstawkę – miseczkę pod słoik

– gazę

– gumkę recepturkę

 

Przyroda na 6: Jak założyć hodowlę fasoli? - instrukcja dla Ucznia

 

 

Co teraz musisz zrobić?

Gazę złożoną 2-krotnie nałóż na słoik i przymocuj do niego gumką. Palcem wciśnij gazę do środka słoika tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obetnij nożyczkami (pamiętaj!  Żeby  bardzo  ostrożnie posługiwać  się nożyczkami). Do słoika wlej wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Dlatego też należy kilka razy dziennie  uzupełniać  wodę  w słoiku, aby zapewnić  nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody. Obejrzyj krótki filmik, na którym  zobaczysz  co się będzie działo z Twoją fasolką w ciągu kilku kolejnych dni. Pamiętaj tylko, że   musisz  opiekować  się swoją roślinką, pilnować  żeby zawsze miała odpowiednią ilość  wody.

 

 

 

 

Drugi rodzaj hodowli fasoli to hodowla „ziemna”

Najpierw  musisz  przygotować  stół do pracy – sadzenia roślin. Rozłóż stare gazety. Weź plastikowy kubeczek oraz 3 nasionka fasoli. Samodzielnie nasyp ziemię do połowy kubeczka, włóż nasiona i ponownie dosyp ziemi. Uwaga, świeża ziemia (kupiona w workach) jest zazwyczaj wilgotna, dlatego też pierwsze podlewanie  należy  zastosować  dopiero po kilku godzinach lub następnego dnia. Postaw kubeczek na parapecie. Nasionka, które są ukryte w ziemi, w kubeczku pękną a z nich będą rozwijać się korzonki i łodyżki. To się będzie działo w ziemi i tego nie będziesz widział/-a. Obserwuj swoją roślinkę każdego dnia, dbaj o nią i podlewaj. Po kilku dniach zobaczysz pierwsze pędy rośliny. W ciągu tygodnia roślina jest w stanie „dobrze” wyrosnąć, ale potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Jeśli roślina będzie rosła w odpowiednich warunkach – odpowiednio dużo słońca,  wody  i miejsce do wspinania się, szybko pojawią się kłącza…pąki  i  kwiaty.

 

Fasola - obserwacja rozwoju rośliny - Domowe Montessori

 

Plakat - Rozwój fasoli - Scenariusze zajęć i artykuły ...

 

A teraz chwila przerwy na przekąskę, może łyczek czegoś pysznego….

Odpocząłeś?. Ponieważ do tej pory siedziałeś zapraszam Cię  do zabawy przy piosence: „W naszym ogródeczku”

 

 

 

Zaśpiewajcie piosenkę i spróbujcie ilustrować  jej  treść wg poniższych wskazówek (patrz na mamusię lub tatusia, Oni pokażą Ci co trzeba robić.) Możesz też sam/-a wymyślić  i  zilustrować  tekst piosenki:

 

 

W naszym ogródeczku                                            rysuj rękoma koła przed sobą

zrobimy porządki                      pogroź paluszkiem, na zmianę jedną i drugą ręką

Wygrabimy ścieżki                                                               naśladuj grabienie

przekopiemy grządki                                                        naśladuj kopanie łopatą Raz dwa trzy.                                                                                 zaklaszcz 3 razy

 

Potem w miękką ziemię                             naśladuj wrzucanie nasionek do ziemi wsiejemy nasionka

Będą się wygrzewać                                                       „wkręcaj żaróweczki”

na wiosennym słonku

Raz dwa trzy.                                                                             zaklaszcz 3 razy

 

Spadnie ciepły deszczyk                       poruszaj paluszkami nad główką i powoli

wszystko odmieni             opuść je wzdłuż całego ciała aż do podłogi.

W naszym ogródeczku                                            rysuj rękoma koła przed sobą. grządki zazieleni

Raz dwa trzy.                                                                                Zaklaszcz 3 razy

 

 

 

 

   • Jeżyki