cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Temat: ,, Rozmawiamy o wakacjach”

 

SKOK PRZEZ POLSKĘ – Zaczniemy od opowieści ruchowej: „Skok przez Polskę” – dzieci naśladują czynności wykonywane przez rodzica:

Jesteśmy nad Bałtykiem, fale uderzają o brzeg i szumią (dzieci naśladują odgłosy: szuuuu, szuuuu). Przed wskoczeniem do wody musimy się rozebrać do stroju kąpielowego (naśladują rozbieranie się) i wykonać rozgrzewkę. Zróbmy kilka pajacyków i skłonów (wykonują ćwiczenia). A teraz siuuup (powtarzają) do wody. Oj, trochę zimno, brrr (powtarzają i pokazują jak się trzęsą z zimna). Spróbujmy zanurkować – bul, bul, bul (powtarzają i nas lądują nurkowanie). Szybko się wycieramy, ubieramy (naśladują czynności)i okrążenia wokół miasta (biegną po pokoju). Chwila odpoczynku na wypicie wody (naśladują picie) i wykonujemy dłuuugi skok w góry (wykonują skok obunóż ). Wspinamy się na najwyższy szczyt -Rysy, nie jest to łatwe, ciągle ocieramy pot z czoła (naśladują). Ale już niedługo szczyt. Jesteśmy! Ale piękne widoki! Zasłużyliśmy na odpoczynek (siadają i naśladują oglądanie widoków).

 

 

KRAJOBRAZ POLSKI w piosence i prezentacji:

 

 

 

MALOWANE GÓRY -malowanie farbami na pogniecionej kartce. Dzieci formują z pogniecionego papieru pasmo górskie, przyklejają je na kartce z bloku, malują farbami plakatowymi na rożne odcienie brązu; malują drzewa iglaste u podnóża gór

 

GÓRALSKIE LICZENIE –zabawa matematyczna  ( do tego zadania będą potrzebne liczmany; mogą to być korki, grubszy makaron, fasola itp.)

Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu

Zadanie 1.

Na hali, na hali 10 owiec juhas pasie.

Dwie w góry mu uciekły – Ile teraz masz owiec, juhasie?

Dzieci układają 10 liczmanów. Odsuwają 2.

Udzielają odpowiedzi na pytanie:

Teraz jest 8 owiec.

 

Zadanie 2.

Do zagrody 9 owiec wpędził juhas młody.

Ale cztery starsze owce uciekły z zagrody.

Policz teraz szybko mi – ile owiec w zagrodzie śpi?

 

Zadanie 3.

Na hali, na hali raz się tak zdarzyło , że do 7 starszych owiec 3 młode przybyły.

Powiedz teraz mi, ile wszystkich owiec w zagrodzie śpi?

 

Zadanie 4.

Na łące pod górą  juhas owce pasie; cztery czarne owce i pięć białych hasa.

Ile wszystkich owiec jest w stadzie juhasa?

 

 

 

 

 

   • Jeżyki