cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Tajemnice książek

„Choć nie ma zamka ani kluczyka Często otwierasz ją i zamykasz. W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści, wierszyków , bajek i opowieści”.

Zestaw ćwiczeń ruchowych .

– Tajemnicza książka – dziecko kładzie książkę na głowie i stara się z nią chodzić, obracać , kucać itp .

– W księgarni – dziecko leży na boku z podkurczonymi nogami . Na hasło : książki się otwierają , kładzie się na wznak , wyciągają na boki rozprostowane ręce i nogi . Na hasło : książki się zamykają , wracają do poprzedniej pozycji .

– Bajkowy przyjaciel -kładziemy się z dzieckiem naprzeciwko siebie i dotykamy stopami , tak aby nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym .Siłujemy się stopami , próbując wyprostować nogi .

– Baba Jaga patrzy ( znana zabawa w Raz , dwa , trzy  Baba Jaga  patrzy )- rodzic jest Babajagą,  dziecko stoi w wyznaczonym (linia) miejscu. Babajaga jest odwrócona tyłem i ma zakryte oczy swoimi rekami i powtarza slowa raz ,dwa, trzy, babajaga patrzy. W tym czasie dziecko biegną w jej stronę. Babajaga po tych słowach odwraca się. Dziecko musi w tym czasie zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegły i się nie ruszać. Babajaga chodzi i patrzy, czy dziecko się nie rusza (może też rozśmieszać ). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (za linię). Babajaga znów wypowiada słowa raz, dwa, trzy, babajaga patrzy. Dziecko gdy dobiegnie do Babyjagi wygrywa i staje się Babajagą.

-Krasnoludki –  dzieci maszeruje po pokoju przy dowolnej muzyce . Na hasło : małe krasnoludki , kucają , łapią się za pięty i poruszają się . Na hasło : duże krasnoludki , wspinają się na palce i chodzą .

– Bajkopisarz – zabawa relaksacyjna

Pisarz bardzo lubi ciszę   dotykamy i lekko masujemy uszy dziecka

Wtedy dobrze mu się pisze  kreślimy na plecach wzorki 

Teraz już nie skrobie piórem  drapiemy lekko plecy

Tylko stuka w klawiaturę  palcem wskazującym, stukamy jakbyśmy pisali na klawiaturze

,, Odgadujemy prawidłowy tytuł” – Pewien krasnoludek pozamieniał tytuły bajek. Pomóż nam zrobić porządek z tymi tytułami.

  • ,,Pies w butach”
  • ,, Czerwony fartuszek”
  • ,, Jaś i Marysia”
  • ,, Królewna Śmieszka”
  • ,,Brzydkie małpiątko”
  • ,,Ziewająca królewna”
  • ,, Kubuś Hałatek”

Czy znasz tę bajkę?

Rodzic wybiera ze cztery znane książeczki(bajki) jakie dziecko ma w domu, np. Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek.

Następnie przygotowuje rekwizyty do poszczególnych bajek, np. bucik mamy jako pantofelek Kopciuszka, ciasteczka do bajki o Jasiu i Małgosi(chatka Baby Jagi), jabłko do bajki o Królewnie Śnieżce, koszyczek do Czerwonego Kapturka.

Zadaniem dziecka jest dobrać wybrany rekwizyt do bajeczki, np. koszyczek do bajeczki o Czerwonym Kapturku. Na zakończenie proponuję wykonanie ilustracji do ulubionej bajeczki dziecka.

Kolorowanki do pobrania i wydrukowania

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/bajki-i-basnie/

Dla chętnych- obejrzenie filmu ,,Trzy małe świnki’’

https://www.youtube.com/watch?v=noxWKSqIxtI

Dobrej zabawy  • Pszczółki