cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Temat: ,, Polska to mój dom”

 

 „Dom”- wysłuchanie fragm. wiersza A. Bernat. Wypowiedzi dzieci na temat własnych domów oraz domów zwierząt ukazanych w wierszu. Kształtowanie przynależności do rodziny, (uwrażliwianie na potrzebę zapamiętywania adresu zamieszkania- ulicy, na której mieszka).

 

Zwierzęta kochają i łąkę i las,

a ryby swą rzekę jak nikt.

Ptaki tu drzewa mają,

by wracać do gniazd,

a kwiaty w ogrodzie swój świat […]

Na ziemi jest wiele i wiosek, miast.

Jak wiele, któż zliczy je, kto?

Jedno miejsce jest nasze,

by przeżyć swój czas,

o miejscu tym mówi się DOM.

Na ziemi, to każdy z nas wie,

jest miejsce, gdzie dobrze mu jest!

 

Rozmowa na temat wiersza. Dzieci opowiadają, gdzie mogą być domy zwierząt ukazanych w wierszu. Wypowiadają się także na temat swoich domów, podają skojarzenia ze słowem „dom”, próbują odpowiedzieć na pytanie: Czym jest dom? Przypominają sobie, jak nazywa się miejscowość w której mieszkają oraz starają się zapamiętać swój adres zamieszkania – nazwę ulicy.

 

Plakat Dzieci rysunek Szczęśliwa rodzina Matka, ojciec, siostra ...

 

„Nieznajomy”- propozycja piosenki do wysłuchania (wdrażanie zasad ograniczonego zaufania w stosunku do nieznanych osób)

 

– po wysłuchaniu piosenki możemy wyjaśnić dziecku, że osobom obcym nie powinno otwierać drzwi, podawać nr telefonu czy adresu, oddalać się z kimś obcym np. z placu zabaw/ podwórka, przyjmować prezentów od nieznajomego itp.

 

„Domy z klocków”- propozycja zabawy konstrukcyjnej, budowanie domów z klocków według własnych pomysłów.

 

Domy z klocków - projektujemy a domena betonowedomy.pl już jest ...

 

 

Klocki Edukacyjne DOMEK zestaw 24el.

 

„Narodowy quiz”- zabawa dydaktyczna sprawdzająca Waszą wiedzę na temat symboli narodowych. Zabawa będzie polegała na odpowiedzeniu czy czytane przez rodzica zdanie jest prawdziwe czy fałszywe

Zdania:  

Moją ojczyzną jest Polska.

Godłem Polski jest orzeł w koronie.

Ojczyzna to miasto.

Godło to biało – czerwony materiał.

Flaga Polski składa się z dwóch kolorów : czerwonego u góry, białego na dole.

Polska to nasza stolica.

 

Posłuchajcie teraz piosenki:

 

 

 

„Znam mój kraj”- oglądanie mapy Polski, ustalenie położenia na mapie: stolicy kraju (Warszawy), morza, gór. Poznanie nazwy najdłuższej rzeki w Polsce (Wisły). Rozbudzanie zainteresowania własnym krajem, kształtowanie tożsamości narodowej (mówimy po polsku, jesteśmy Polakami), budzenie przywiązania do swojego kraju. Bogacenie słownictwa. Zapoznanie z określeniem mapa, kontury.

 

MAPA POLSKI - Ułóż Puzzle Online za darmo na Puzzle Factory

 

„Baw się z razem z Misiem”- domowe zabawy ruchowe z przyborami:

 

https://www.youtube.com/watch?v=d9iT7iuIr9s

 

 

,,Polska to mój kraj”- dziecko próbuje wskazać charakterystyczne miejsca na mapie Polski

(Morze Bałtyckie, rzeka- Wisła, stolica kraju- Warszawa, góry).

 

 

NAKŁADKA MAGNETYCZNA- MAPA POLSKI KONTUR (PRZ587)

 

 

 

 

   • Jeżyki