cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Temat: ,, Warszawa i inne miasta w Polsce”

Propozycja zaplanowanych zajęć: Witamy was Jeżyki, dzisiaj porozmawiamy o Warszawie i innych miastach Polski.

WYCIECZKA PO POLSCE – zapraszam do obejrzenia filmiku, w którym będziemy podróżować  po Polsce:

 

link: https://www.youtube.com/watch?v=JPB6tA0U214

 

Polska moja Ojczyzna - EUROTEST

 

Czy zapamiętaliście jakie miasta były wymienione w filmie?

Czy pamiętacie co można zobaczyć w wymienionych miastach?

Czy potraficie odczytać i odnaleźć miasta na mapie

(jeśli macie problem to poproście o pomoc rodziców):

ZAKOPANE§  KRAKÓW§  WARSZAWA§  TORUѧ  GDAŃSK§

 

Czy znacie inne polskie miasta?

 

MUZYCZNIE – Jestem Polakiem – zapraszam do muzycznej podróży, nauczmy się piosenki o naszym kraju: link:

 

 

 

STACYJKOWO – wybierając się w podróż po różnych miastach Polski jak bohaterowie naszej piosenki, zaczniemy od gór, a skończymy nad morzem. W każdej miejscowości podczas przystanku wykonamy zadania. Zaczynajmy naszą podróż:

Przystanek 1 – ZAKOPANE

Zadanie: „Wspinaczka górska” – zabawa ruchowa. Inscenizowanie ruchem wspinania się na wysoką górę – ruchy naprzemienne rąk i nóg. Unoszenie wysoko kolan. Po dotarciu na szczyt budowanie szczytu z (drewnianych) klocków.

 

Przystanek 2 – KRAKÓW

Zadanie: „Smok” – zabawa z wykorzystaniem tangramu . Dzieci układają smoka z tangramu wg własnego pomysłu.

 

Przystanek 3 – WARSZAWA

Zadanie: „Puzzle” – układanie pociętego obrazka. (poszukajcie obrazka przedstawiającego Warszawę) – np. pocztówkę przedstawiającą zabytki Warszawy (PKiN, Łazienki Królewskie, Stare Miasto) – rodzic przecina części widokówki,  a zadaniem Jeżyka będzie złożyć go w całość.

Przystanek 4 – TORUŃ

Zadanie: „Pierniki” – zabawa plastyczna. Narysuj serce (taki kształt mają toruńskie pierniczki), następnie wytnij i ozdób je według własnego pomysłu – a może wspólnie z rodzicami wykonacie własne pierniczki. Zabawa w kuchni może być smaczna i przyjemna. Niech to będą wasze prace piernikowe wykonane np. z naleśników, wafli czy innych produktów na których wspólnie ozdobicie serca piernikowe – prawie jak z Torunia 😉

 

Przystanek 5 – GDAŃSK

Zadanie: „Wpływanie do portu” – zabawa manipulacyjna. Umieszczamy w przezroczystej butelce kawałek styropianu / kory / korka i nalewamy wodę. Należy tak manipulować butelką, by okręt wpłynął do portu (szyjki butelki). Zabawę, także można wykonać podczas wieczornej kąpieli. Nalewamy wodę i dmuchamy w korek, zakrętkę plastikową tak jak wiatr po morzu aby dopłynął do określonego celu (np. drugi brzeg wanny).

 

WARSZAWA – posłuchajcie wiersza Juliana Tuwima pt: „Warszawa”

 

Warszawa

Jaka wielka jest Warszawa!

Ile domów, ile ludzi!

Ile dumy i radości

W sercach nam stolica budzi!

Ile ulic, szkół, ogrodów,

Placów, sklepów, ruchu, gwaru,

Kin, teatrów, samochodów

I spacerów i obszaru!

Aż się stara Wisła cieszy,

Że stolica tak urosła,

Bo pamięta ją maleńką,

A dziś taka jest dorosła.

 

Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dzieciom pytania:

– Jakie miasto jest stolicą Polski?

– Jak wygląda stolica przedstawiona w wierszu?

– Czy znacie jakąś legendę dotyczącą Warszawy?

 

 

 

 

 

 

 

   • Jeżyki