Kontynuujemy Tematyczne zajęcia: „Marcowe zwiastuny wiosny”

Dzisiejszy temat: „Pierwsze kwiaty”

Potrzebne będą: kredki, plastelina lub krepina i klej

• Słuchanie opowiadania L. Krzemienieckiej „O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie” (w załączniku)
  • Omówienie opowiadania z dzieckiem ( np. co zapamiętało z uwzględnieniem kolejności wydarzeń)
  • Oglądanie ilustracji „Pierwsze kwiaty” (w załączniku rysunki: krokusa, sasanki, pierwiosnka, zawilca, tulipana – zdjęcia pierwszych kwiatów dostępne w internecie)
  • Wyklaskiwanie nazw kwiatów, przeliczanie liczby sylab – na palcach, próby określania pierwszej głoski w wyrazie
  • Próba omówienia historyjki obrazkowej „Jak rozwija się kwiat” (karta pracy w załączniku –wg. „Elementarza czterolatka” T. Duralska-Macheta)
  • Próba odpowiedzi na pytanie „Co jest potrzebne aby roślina mogła rosnąć?” (karta pracy w załączniku –wg. „Elementarza czterolatka” T. Duralska-Macheta)
  • Zabawa ruchowa: „Kwiaty rosną”:  dziecko w pozycji kucnej powoli podnosi się, imitując wzrost kwiatu, na końcu wznosi się na palce unosząc ręce do góry, odwracając główkę do słońca – ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie)
  • Praca plastyczna, usprawniająca małą motorykę: wylepianie tulipana plasteliną lub krepiną
  • Bezpieczny! spacer z rodzicami – „Szukamy pierwszych kwiatów”

Działania dzieci trzeba odłożyć w czasie

• Przypominamy o konieczności usprawniania pracy ręki u dzieci (rysowanie, kolorowanie, wylepianie, wycinanie, wydzieranie, gniecenie itd)
  • Do ćwiczeń motorycznych (oprócz rysowania i kolorowania – kolorowanki dostępne w internecie)

można wykorzystywać różnorodny materiał np.

plastelinę, ciastolinę, modelinę, masę solną , piasek kinetyczny jak również kaszę, ryż, mąkę – materiały sypkie o różnej

fakturze dostępne w domu

• Dziecko przedszkolne ma dużą potrzebę ruchu: zachęcamy do ćwiczeń i spacerów !

Ograniczajmy  oglądanie telewizji  oraz granie na komputerze !

Wiersz o wiośnie

Zawilce Krokus PierwiosnekSasanka Rysunek1-1 Rysunek2-1Tulipan Tulipan do wylepiania

• Biedronki