cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Mam prawo do….

Dzieci mają różne prawa, ale głównym jest zabawa.

Posłuchaj wiersza Jarosława Poloczka „Mam prawo do…”

„Mam prawo do…” Jarosław Poloczek

Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.

Mam prawo do miłości, radości i tworzenia.

Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.

Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.

Mam prawo do chleba, ubrania, pokoju.

Mam prawo do gniewu i złego nastroju.

To wszystko jest takie poważne, dorosłe,

powiem to jak dziecko, zwyczajnie,

najprościej.

Chcę się bawić w piaskownicy,

dom zbudować dla dżdżownicy.

Z kolegami w piłkę grać i niczego się nie bać.

Latem lizać zimne lody,

stać na deszczu dla ochłody.

Chcę, na łące zrywać kwiaty

i przytulać się do taty.

Zimą toczyć śnieżne kule.

Chcę, by mi czytano bajkę,

o kocie, co palił fajkę.

Chcę też domek mieć na drzewie

i co jeszcze chcę mieć, nie wiem.

Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

bez wojen, głodu i bicia,

bez strachu, smutku i łez.

Drodzy Rodzice – bardzo proszę porozmawiajcie ze swoimi dziećmi na temat tego, co lubią i jakie są ich marzenia.

„Zabawy dzieci z różnych stron świata”

„Rybak” (zabawa z Niemiec).  Domownicy siedzą na krzesełkach, mają wystawione ręce przed siebie- to ryby. Dziecko natomiast jesteś Rybakiem. Rybak wodzi swoja ręką pod rękami domowników powtarzając tekst: Łowiłem ryby przez noc całą, ale złowiłem ich bardzo mało! Po tych słowach rybak próbuje klepnąć swoja rękę w dłonie domowników. Aby uniknąć złapania ryby muszą zabierać ręce. Jeśli rybakowi nie uda się złapać ręki domownika to próbuje jeszcze raz.

„Ciepło- zimno”(zabawa z Afryki). Jedna osoba chowa jakiś przedmiot i daje wskazówki pozostałym. Jeśli osoba szukająca przedmiotu zbliża się do przedmiotu- wszyscy uczestnicy zabawy mówią słowo: ciepło! Jeśli natomiast się oddala od przedmiotu to wszyscy mówią słowo: zimno!

„Ojciec Szymon każe” (zabawa z Panamy). Na środku stoi Ojciec Szymon, który pokazuje różne figury, które musi wykonać reszta uczestników zabawy. Potem Ojciec Szymon wybiera zmiennika.

„Raz, dwa, trzy- Baba Jaga patrzy!” (zabawa z Grecji). Zaproś do zabawy domowników. Wybierzcie wspólnie jedną osobę, która będzie Babą Jagą. Baba Jaga stoi tyłem do pozostałych i woła: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! W tym czasie domownicy biegną za Babą Jagą. Na słowo: patrzy! Baba Jaga się odwraca. Kto nie zdążył się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto natomiast pierwszy dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

Zabawa z Rodzicami na świeżym powietrzu (np. zabawa z piłką, uważne słuchanie czytanej przez Rodzica bajki, spacer itp.)  

Dobrej zabawy

   • Pszczółki