cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Moje książki

Temat: Porządki w kąciku książek.

1.  Słuchanie opowiadania Haliny Świdzińskiej.

Wędrówka słonia Halina Świdzińska

Marcysia nie była porządna. Nie dbała o swoje książki. Jej książka o słoniu Trąbalskim miała wszystkie kartki powyrywane. Jednego dnia położyła Marcysia otwartą książkę na oknie. Wtem przyleciał wiatr. A wiatr jak to wiatr – dmuchnął z całej siły i słoń na pierwszej kartce sfrunął na podwórko. Zaraz go tam odwiedził prosiaczek.

– O, jest ktoś, kto ma ryjek dłuższy od mojego – chrząknęło prosiątko. Powąchało słonia, wdepnęło na niego kopytkami i pobiegło dalej. Na kurtce słonia został brudny ślad. A już wiatr sobie o słoniu przypomniał i pognał go koło kurnika, nad kałużę. Kaczki nawet nie spojrzały na biedaka w poplamionej kurtce. Strząsały właśnie wodę z piór.

– Ach, jaki brudny deszcz pada! – westchnął słoń Trąbalski i chciał rozłożyć parasol. Ale nie zdążył. Już leciał dalej, już wpadł między kury, które aż podskoczyły ze strachu. A wiatr zapędził go aż do ogrodu i uciekł. Zmęczony słoń oparł się o deski płotu. Tam go znalazła Marcysia. Ucieszyła się.

– A, jesteś tutaj!

I słoń powrócił do książki. Popryskany wodą, z brudną plamą, którą zostawił na kurtce prosiaczek.

– To wszystko przez ten wiatr!… mówi Marcysia.

Ale czy naprawdę tylko wiatr zawinił?

Rozmowa na temat opowiadania: Co się stało, gdy przyleciał wiatr?; Co prosiątko zrobiło z kartką ze słoniem?; Co zrobiły kaczki?; Gdzie Marcysia znalazła kartkę ze słoniem?; Jak wyglądał słoń na kartce, którą znalazła?; Kto zdaniem dziewczynki zawinił zniszczeniu kartki ze słoniem?; Czy to była wina wiatru? Ustalenie zasad korzystania z książek: książki oglądamy przy stolikach, odkładamy na swoje miejsce, nie kartkujemy książek brudnymi rękami, nie zaginamy rogów kartek, używamy zakładek, nie rysujemy po książkach, nie wyrywamy kartek z książek.

 

2. „Plastelinowe czytanki” – zabawa manualna. (Potrzebna będzie plastelina ewentualnie masa solna)

Dzieci ugniatają kawałki plasteliny, robią z nich wałeczki i starają się nadać im kształt – najpierw liter podawanych przez rodzica., a następnie kolejnych liter w wymyślonym przez siebie słowie.

3. Porządkowanie kącika z książkami…

To dobry czas na zrobienie porządków z książeczkami w dziecięcej bibliotece

Zadanie dla dzieci na dziś to uporządkowanie książek. (Sprawdzenie czy nie są naderwane – może trzeba którąś skleić? , segregowanie i ułożenie na różnych półkach). Zachęcam by wraz z dziećmi obłożyć książki w papier (może jest ulubiona książka, po która najczęściej sięgacie? może trzeba ją zabezpieczyć? Albo jest książka już bardzo stara? Zadbajmy o nie).

Miłej pracy!

Załączam piosenkę   o książkach Orkiestry Dni Naszych.  • Misie