cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Moja Ojczyzna

Symbole naszego Kraju.

Kocham moją ojczyznę,  bo jestem Polakiem.

Kocham Orła Białego,  bo jest Polski znakiem.

 Kocham barwy ojczyste:  te biało-czerwone.

 Kocham góry i niziny,  każdą Polski stronę.

Iwony Fabiszewskiej

95129901_112940157063173_8234044363378786304_n

  1. Rozwiąż zagadkę
    Z rozpostartymi skrzydłami
    dostojny biały ptak.
    Każdy wie, że to Ojczyzny
    najważniejszy znak.

 2. Posłuchajcie legendy o powstaniu państwa polskiego:
Dawno, dawno temu żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Było im dobrze razem, ale pewnego dnia postanowili znaleźć nowe miejsca i tam wybudować domy dla swoich rodzin. Zabrali swoich  bliskich i ruszyli w drogę. Postanowili się rozdzielić, aby żyć dalej jako sąsiedzi. Rus znalazł miejsce, gdzie było dużo gór i lasów. Spodobało mu się i tam został. Czecha zachwyciła szeroka rzeka –  postanowił tam zamieszkać. A Lech? – zapytacie. Cóż, on rozglądał się, gdyż chciał znaleźć wyjątkowe miejsce. Nagle zobaczył pięknego orła, który siedział w gnieździe na wysokim dębie.  Tu zostaniemy!  powiedział Lech.  Miejsce, gdzie mieszka taki piękny ptak, musi być wspaniałe, nam też będzie tu dobrze. Naszym godłem zostanie biały orzeł na czerwonym tle. I tak się stało, a kraj Lecha został nazwany Polską.

Omówienie treści legendy:

Jak nazywali się bracia ?

Co zobaczył Lech?

Co znajduje się w polskim godle?

Jak nazywa się kraj założony przez Lecha?

Zabawa ruchowa „Orzeł”

Dziecko porusz się po pokoju naśladując tego pięknego ptaka. Rodzic będzie klaskać w dłonie,  wyklaskując rytm: szybko lub wolno. Kiedy mama lub tata klaszcze wolno orzeł lata nisko (dziecko pochyl się), kiedy klaszcze szybko orzeł lata wysoko (dziecko biega wysoko na palcach).

Pokoloruj obrazek, powiedz, jak nazywa się ten symbol Polski.

1036godlo_Polski_kolorowanka

Następnie z pomocą rodzica lub starszego rodzeństwa, rozetnij obrazek na cztery części.
Pomieszaj wycięte kawałki i ułóż z nich ponownie godło.
Naklej ułożony obrazek na kartkę.

Dobrej zabawy

Zródło: Boberkowy World

   • Pszczółki