Wielki Tydzień – przygotowania świąteczne

Entliczek-pentliczek, składamy koszyczek – piosenkę śpiewamy, pisanki wkładamy,

Potrzebne będą: Kredki, nożyczki, sznurki lub skakanki do uformowania kół, klocki

• Słuchanie wiersza, nauka na pamięć utworu D. Gellner „Obudziły się pisanki” (w załączniku)
  • Zabawa przy piosence „Kraszanki” https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4
  • Wycinanie i składanie świątecznego koszyczka
  • Zabawa ruchowa: Podrzucone jajko”
  • Karta pracy: „Zawartość koszyczka”: przeliczanie elementów na obrazkach, porównywanie liczebności (kolorowy start czterolatka wyd. Mac edukacja w załączniku) do zrobienia na dziś
  • Świąteczne pisanki, świąteczne rysowanki – ćwiczenia graficzne – o tematyce świątecznej, można rozłożyć w czasie i wykonywać z dzieckiem w wolnej chwili

„Obudziły się pisanki” Danuty Gellner (warto spróbować nauczyć go dzieci na pamięć- może mali aktorzy zaprezentują go przy świątecznym stole)

Obudziły się pisanki
wielkanocnym rankiem
i wołają:
– Patrzcie! Tu na stole
same niespodzianki!
Bazie srebrno – białe
i baranek mały.
Ten baranek
ma talerzyk,
skubie z niego
owies świeży
A baby pękate
w cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło”
od ucha do ucha!

Zabawa ruchowa „Podrzucone jajko” – dla całej rodziny

Dzieci – kurki stoją na obwodzie koła. Za sobą mają ułożone gniazda (ze sznurka, skakanki).

Przed rozpoczęciem zabawy wkładają określona przez rodzica liczbę jajek (klocki, kasztany) i ustawiają się plecami do nich. Wybrana osoba – kukułka ( dziecko lub rodzic) ma jedno jajko (klocek lub kasztan), które chce podrzucić do gniazda wybranej kurce. W tym celu chodzi za ich gniazdami. Dzieci słuchają rymowanki.

Lata kukułka dookoła

Do ptasich gniazdek zagląda,

Swoje jajeczko zostawi w nich

I będzie o nie spokojna.

Czasem kukułka przykuca, aby zmylić kurki, aż w końcu podrzuca do któregoś gniazda swoje jajko. Kurki odwracają się po przejściu kukułki i sprawdzają liczbę jajek. Ta, która dostrzeże, że ma ich o jedno więcej, goni kukułkę, która stara się obiec pokój i stanąć przed gniazdem kurki, która ją goni. Następuje zmiana ról. Za każdym razem rodzic zmienia liczbę jajek w gniazdach.

Świąteczne karty pracy do zrobienia w wolnej chwili

Karty pracy

Karta pracy