cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Rozpoczynamy Wielki Tydzień

Temat dnia: Symbole wielkanocne

  • Omówienie symboli wielkanocnych przez rodzica: (w załączniku).
  • Zabawa ruchowa: „Śmigus-dyngus” (w załączniku)
  • Zabawa „Znajdź pisankę i odgadnij zagadkę” (pisanki w załączniku)

 

Zabawa ruchowa „ŚMIGUS DYNGUS”

Dzieci chodzą po obwodzie kola podczas recytacji wiersza (R. Przymusa) przez rodzica Przy słowach śmigus klaszczą w ręce, a przy słowach dyngus rytmicznie tupią. Po skończeniu recytacji naśladują polewanie się wodą.

 

Wiersz „Śmigus-dyngus”

Śmigus-dyngus! Śmigus-dyngus!

Staropolskim obyczajem

w wielkanocny poniedziałek

odwiedzamy się nawzajem.

Miły zwyczaj śmigus-dyngus !

Bo pośród życzeń radosnych

przynosi nam w podarunku

uśmiech kolorowej wiosny.

„Znajdź pisankę i odgadnij zagadkę”

Rodzic chowa w domu kilka sylwet pisanek, zadaniem dziecka jest je odszukać. Możemy dać dziecku swobodę lub naprowadzać mówiąc np. ciepło, kiedy dziecko jest blisko pisanki i zimno, kiedy dziecko jest daleko. Po znalezieniu każdej z pisanek, czytamy dziecku numerek umieszczony na pisance i odczytujemy kolejno zagadki ( pisanka z numerem 1, odczytujemy zagadkę numer 1, itd.), dziecko ćwiczy dodatkowo wygląd graficzny cyferek. Możemy zabawę urozmaicić np. umawiając się z dzieckiem, że po odnalezieniu pisanki z jakimś numerem, najpierw dziecko wykonuje jakąś czynność odpowiednią ilość razy, co jest warunkiem przeczytania zagadki. Czyli dziecko szuka pisanki…znajduje np. z numerem 4…mówi co to za cyferka i rodzic prosi, żeby dziecko zrobiło 4 przysiady…dopiero wtedy przeczyta zagadkę numer 4.

1.

Jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane,

na Wielkanoc darowane?

(pisanki)

2.

Potulne zwierzątko z cukru zrobione

Małą chorągiewką wdzięcznie ozdobione.

(baranek)

3.

Co to za radosne Święta,

Gdzie śmieją się pisanki

I uśmiechają się baranki?

(Wielkanoc)

4.

Ciasto pyszne i puszyste,

Przed nim jemy żurek.

Polski, dobry, brązowy i słodki-

To będzie…

(mazurek)

5.

Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne,

Więc każde dziecko na niego czeka,

Zobaczyć go jednak – wysiłki to próżne,

Bo on susami kic, kic – ucieka.

(zając)

Symbole Wielkanocy

 

pisanki

 

 

Źródła:

„Zagadki wielkanocne”

http://www.p35gdynia.pl/wp-content/uploads/scenariusze/scenariusz37.pdf

„Elementarz Wielkanocny” wyd. Rafael, w oprac. A. Polewskiej

Przew. Metod. „Czterolatek Bawię się i uczę”  • Biedronki