cloud
cloud
cloud
cloud
cloud
cloud

Temat ,, Eksperymentujemy”

 

Zapraszam Was do zabawy badawczej, do eksperymentowania.

Dzisiaj każde z Was może stad się ogrodnikiem (nie  rolnikiem bo nie mieszkamy na wsi, mamy ograniczone możliwości siania, sadzenia i uprawiania ziemi). Proponuję abyśmy założyli hodowlę fasoli. Przygotowanie takiej hodowli nie wymaga dużo pracy  ale wymaga od ogrodnika systematyczności i konieczności dbania o swoje roślinki (tylko tyle i aż tyle).

Fasolkę możemy posadzić  na dwa sposobu: pierwszy do hodowla „wodna”, druga to hodowla „ziemna”. Możesz sobie wybrać  jaką  hodowlę chcesz prowadzić. Porozmawiaj z rodzicami i wspólnie to ustalcie.

Do hodowli „wodnej” potrzebne Ci będą:

– 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę „Jaś”, bo jego nasiona są duże i dobrze widoczne są wszystkie ich części oraz zmiany w nich zachodzące, ale inne odmiany są również dobre).

– słoik 0,25 l

– podstawkę – miseczkę pod słoik

– gazę

– gumkę recepturkę

 

Przyroda na 6: Jak założyć hodowlę fasoli? - instrukcja dla Ucznia

 

 

Co teraz musisz zrobić?

Gazę złożoną 2-krotnie nałóż na słoik i przymocuj do niego gumką. Palcem wciśnij gazę do środka słoika tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obetnij nożyczkami (pamiętaj!  Żeby  bardzo  ostrożnie posługiwać  się nożyczkami). Do słoika wlej wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Dlatego też należy kilka razy dziennie  uzupełniać  wodę  w słoiku, aby zapewnić  nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody. Obejrzyj krótki filmik, na którym  zobaczysz  co się będzie działo z Twoją fasolką w ciągu kilku kolejnych dni. Pamiętaj tylko, że   musisz  opiekować  się swoją roślinką, pilnować  żeby zawsze miała odpowiednią ilość  wody.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=dEPKxUc__Og

 

 

Drugi rodzaj hodowli fasoli to hodowla „ziemna”

Najpierw  musisz  przygotować  stół do pracy – sadzenia roślin. Rozłóż stare gazety. Weź plastikowy kubeczek oraz 3 nasionka fasoli. Samodzielnie nasyp ziemię do połowy kubeczka, włóż nasiona i ponownie dosyp ziemi. Uwaga, świeża ziemia (kupiona w workach) jest zazwyczaj wilgotna, dlatego też pierwsze podlewanie  należy  zastosować  dopiero po kilku godzinach lub następnego dnia. Postaw kubeczek na parapecie. Nasionka, które są ukryte w ziemi, w kubeczku pękną a z nich będą rozwijać się korzonki i łodyżki. To się będzie działo w ziemi i tego nie będziesz widział/-a. Obserwuj swoją roślinkę każdego dnia, dbaj o nią i podlewaj. Po kilku dniach zobaczysz pierwsze pędy rośliny. W ciągu tygodnia roślina jest w stanie „dobrze” wyrosnąć, ale potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Jeśli roślina będzie rosła w odpowiednich warunkach – odpowiednio dużo słońca,  wody  i miejsce do wspinania się, szybko pojawią się kłącza…pąki  i  kwiaty.

 

Fasola - obserwacja rozwoju rośliny - Domowe Montessori

 

Plakat - Rozwój fasoli - Scenariusze zajęć i artykuły ...

 

A teraz chwila przerwy na przekąskę, może łyczek czegoś pysznego….

Odpocząłeś?. Ponieważ do tej pory siedziałeś zapraszam Cię  do zabawy przy piosence: „W naszym ogródeczku”

 

https://www.youtube.com/watch?v=fdhmWn8bi7o

 

 

Zaśpiewajcie piosenkę i spróbujcie ilustrować  jej  treść wg poniższych wskazówek (patrz na mamusię lub tatusia, Oni pokażą Ci co trzeba robić.) Możesz też sam/-a wymyślić  i  zilustrować  tekst piosenki:

 

 

W naszym ogródeczku                                            rysuj rękoma koła przed sobą

zrobimy porządki                      pogroź paluszkiem, na zmianę jedną i drugą ręką

Wygrabimy ścieżki                                                               naśladuj grabienie

przekopiemy grządki                                                        naśladuj kopanie łopatą Raz dwa trzy.                                                                                 zaklaszcz 3 razy

 

Potem w miękką ziemię                             naśladuj wrzucanie nasionek do ziemi wsiejemy nasionka

Będą się wygrzewać                                                       „wkręcaj żaróweczki”

na wiosennym słonku

Raz dwa trzy.                                                                             zaklaszcz 3 razy

 

Spadnie ciepły deszczyk                       poruszaj paluszkami nad główką i powoli

wszystko odmieni             opuść je wzdłuż całego ciała aż do podłogi.

W naszym ogródeczku                                            rysuj rękoma koła przed sobą. grządki zazieleni

Raz dwa trzy.                                                                                Zaklaszcz 3 razy

 

 

 

 

 



  • Jeżyki